SKIP_TO

Katarzyna Wądolny-Tatar

Adam Gołda

Przewodnicząca Kapituły

profesor w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Kierownik Katedry Teorii i Antropologii Literatury oraz przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań nad Literaturą i Kulturą dla Dzieci i Młodzieży w tym uniwersytecie. Współredaguje jeden z naukowych roczników w uczelni. Jest także redaktorką wielu monografii zbiorowych (w tym: Światy dzieciństwa. Infantylizacje w literaturze i kulturze, Kraków 2016, wspólnie z Małgorzatą Chrobak) i autorką kilku książek (m.in. Narracje (re)konstrukcyjne, narracje interwencyjne, literackie reprezentacje dzieciństwa, Warszawa 2021). Prowadzi zajęcia z zakresu poetyki, teorii i antropologii literatury, metodologii literaturoznawczej, literatury dla dzieci i młodzieży. Przewodniczy kapitule Nagrody Żółtej Ciżemki.

Wioletta Gawlik-Janusz

Wioletta Gawlik-Janusz Fot. Radio Kraków

absolwentka filologii polskiej, dziennikarka Radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Prowadzi programy z zakresu publicystyki, medycyny i profilaktyki uzależnień. Związana z redakcją kultury, gdzie recenzuje książki, czyta wiadomości kulturalne i rozmawia z przedstawicielami instytucji kultury. Interesuje się literaturą dla dzieci i młodzieży oraz psychologią, jest autorką programów „Kultura dla najmłodszych” w Radiu Kraków Kultura oraz „Zapiski rodzica” w Radiu Kraków. Konferansjerka imprez plenerowych, koncertów kameralnych i zawodów sportowych. Laureatka konkursów recytatorskich i plastycznych. Prywatnie mama, żona oraz właścicielka psa Molly.

Marcin Bruchnalski

Marcin Bruchnalski

ur. w 1958 roku, jeden z najwybitniejszych krakowskich ilustratorów. Absolwent Akademii Medycznej i Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci, współpracując z licznymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Od lat tworzy dla czasopisma „Świerszczyk”. Najważniejsza nagroda – „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY (1999) – za prace do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”.

Iwona Haberny

Iwona Haberny Fot. Andrzej Banaś

absolwentka polonistyki i historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielka Agencji Promocyjnej OKO, specjalizującej się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych, prezeska fundacji Bookowy Dom. Laureatka nagrody „Książka Roku IBBY 2017″ w kategorii „Popularyzacja Czytelnictwa”. Prowadzi liczne projekty i szkolenia związane z  niestandardowymi formami promocji czytelnictwa. Jest organizatorką wielu wydarzeń literackich, m.in. dziewięciu edycji festiwalu związanego z przyznawaniem Nagrody Kościelskich, dziesięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”, trzech edycji projektu językoznawczego „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim”, multimedialnego projektu edukacyjnego „Kod Krakowa”, popularyzującego wiedzę o mieście oraz literackich gier edukacyjnych „Świteź”, „Robak”.

dr Anna Machwic

dr Anna Machwic Fot. Barbara Kubska

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki: sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Od 2003 roku uczy studentów projektowania, a od 2013 roku jest kierownikiem Pracowni Ilustracji w macierzystej uczelni. Książka dla dzieci jest obszarem jej zainteresowań naukowych i pasją. Występowała na międzynarodowych konferencjach, m.in. Europejska Sztuka Ilustracji w Warszawie (2009), Think(in) Visual Communication w Warszawie (2014), Illustration Reaserch w Krakowie (2012), Laughter in Visual Communicationw Warszawie (2016). Prowadziła w kraju i za granicą warsztaty i wykłady dotyczące ilustracji m.in. w North Wale School of Art and Design w Wrexham (Wielka Brytania) czy w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia). Zajmuje się szerokim propagowaniem wartościowej książki dla dzieci, będąc kuratorem konkursu Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci oraz towarzyszącej mu konferencji Książka dla dzieci – jak to się robi? Wydarzenia te, organizowane przez ASP w Katowicach od 2008 roku, co dwa lata, są przeglądem aktualnych tendencji w zakresie projektowania książek dla najmłodszych.

Izabela Ronkiewicz-Brągiel

Izabela Ronkiewicz-Brągiel

zastępca dyrektora Biblioteki Kraków ds. merytorycznych. Magister bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Autorka i koordynatorka wielu projektów realizowanych w nowohuckich bibliotekach, m.in. „Wyjść poza mrok – informacja i edukacja”, „Nowa Huta czyta”, ”W przyjaźni z naturą”, „Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest”.

W 2014 r. odznaczona przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego Odznaką „Honoris gratia”. Od 2009 r. pracowała jako instruktor w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej, a od 2016 r. pełniła tam obowiązki dyrektora.

dr Agnieszka Staniszewska-Mól

dr Agnieszka Staniszewska-Mól

dyrektor Biblioteki Kraków. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. Nauczyciel akademicki, jako językoznawca od lat blisko współpracuje z logopedami, współautorka haseł w Encyklopedii Logopedii. Absolwentka z tytułem Master d’Administration podyplomowych studiów organizowanych przez Uniwersytet w Lyonie i Uniwersytet Jagielloński.

Przed rozpoczęciem pracy w Bibliotece Kraków wieloletni zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Krakowa. Redaktor prowadząca serii wydawniczej Poczet Krakowski i twórca portalu internetowego pod tą nazwą – projektu stworzonego we współpracy z Biblioteką Jagiellońską oraz Archiwum Narodowym w Krakowie. Współautorka haseł w powstającej Encyklopedii Krakowa.

Byli członkowie Kapituły Nagrody Żółtej Ciżemki

prof. Alicja Baluch

prof. Alicja Baluch

prof. zw. dr hab., literaturoznawca, profesor zwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie była kierownikiem Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży, a także kierownikiem Katedry Literatury XX wieku. Jej dorobek naukowy koncentruje się wokół teorii literatury, pogranicza sztuk (literatury i malarstwa); charakterystyczne jest w nim zastosowanie kontekstów mitograficznych do interpretacji polskiej i światowej klasyki literatury dziecięcej. Opublikowała wiele książek naukowych związanych z interesującą ją tematyką. Jest członkiem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydała trzy tomiki poezji i kilka książek dla dzieci i młodzieży, wierszem i prozą.

dr Stanisław Dziedzic (1953-2021)

dr Stanisław Dziedzic (1953-2021)

Były Przewodniczący Kapituły

dyrektor Biblioteki Kraków. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia polska, dziennikarstwa ), historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W latach 2004–2016 dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa, od 2017 roku dyrektor Biblioteki Kraków. Autor ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Jego teksty autorskie tłumaczono na piętnaście języków. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) oraz Komitetu Naukowego ds. Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Inicjator i koordynator fenomenu kulturowego pod Wawelem – Krakowskich Nocy („Noc Muzeów Krakowskich”, „Noc Teatrów”, „Krakowskich Nocy Jazzu”, „Nocy Cracovia Sacra”, „Nocy Poezji”).

dr Anna Skoczek

dr Anna Skoczek

doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, nauczyciel akademicki, pracowała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, Zakładzie Języka Polskiego PWSZ w Tarnowie, Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – ZOD w Brzesku. Ukończyła filologię polską w krakowskiej WSP, historię w Uniwersytecie Jagiellońskim i studium dziennikarskie. Autorka wielu publikacji książkowych. Redaktor „Historii Literatury Polskiej” w X tomach oraz „Historii Literatury i Kultury Polskiej” (t.1-4) i autorka artykułów do tych publikacji.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.