SKIP_TO
Inne 1 marca 2024

„Miesiąc Krakowianek” w naszych filiach bibliotecznych!

Już po raz trzeci dołączamy do świętowania akcji Miesiąc Krakowianek! Z tej okazji przygotowaliśmy wiele interesujących wydarzeń
i wystaw, które czekają w naszych bibliotecznych filiach.

Wydarzenia:

1 marca, godz. 17:30
Filia nr 56, Oddział dla dzieci, os. Zgody 7
Taniec, który łączy – dla córek, mam i babć
Warsztaty tańca w kręgu dla córek, mam i babć. Instruktorka Justyna Dragan nauczy uczestniczki prostych kroków tańca, który łączy pokolenia i pozwala dobrze się bawić. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Oddziale dla dzieci Filii nr 56

 

2 marca, godz. 9:15–13:45
Biblioteka Główna Informatorium, ul. Powroźnicza 2
(Z)ręcznie
Cykliczne spotkanie dla osób zainteresowanych poznawaniem różnych technik prac ręcznych (dzierganiem na drutach, szydełkowaniem, frywolitką lub haftem). W luźnej i niezobowiązującej atmosferze wzajemnej współpracy uczestnicy o zróżnicowanym poziomie umiejętności wymieniają się doświadczeniem, demonstrują swoje prace, omawiają nowe włóczki i projekty.

 

6 marca, godz. 13.00–15.00
Filia 21, Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Królewska 59
Witraże na dzień kobiet
Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 6 lat zorganizowane z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Uczestnicy z bibuły i przygotowanych szablonów wykonają witraże z wizerunkami sławnych Polek. Po zakończeniu warsztatów zostanie zaprezentowana dziewczyńska półka, znajdujące się na niej książki oraz omówione zostaną postacie Polek znajdujących się na witrażach.

 

6 marca, godz. 17.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” , ul. Szczepańska 1
Spotkanie Otwartego Koła Autorów
Spotkanie połączone z czytaniem tekstów napisanych przez członków Koła działającego przy Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich, dyskusje nad zaprezentowanymi utworami oraz wymiana doświadczeń. Spotkanie poprowadzi Danuta Perier-Berska – opiekunka Koła.

 

8 marca, godz. 18.00
Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Malarstwo i rysunek Marty Bogusz – wernisaż
Artystka z wykształcenia jest architektką i konserwatorką, a z zamiłowania malarką, poetką, fotografką. Maluje ludzi i ich marzenia, a także świat przyrody, zabytki oraz ludzi z nimi związanych. Marta Bogusz obecnie należy do grupy malarskiej Grupa Krakowska z Willi Decjusza. Na wystawie będzie można oglądać jej prace wykonane w 2023 roku.

 

8 marca, godz. 18.00
Filia nr 21, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59
Kolory w portretach i widoczkach – wernisaż Ewy Cynkar-Misiołek
Wernisaż wystawy. Ewa Cynkar-Misiołek jest malarką z przypadku. W 2015 roku rozpoczęła przygodę z malowaniem, mieszaniem farb i nakładaniem na płótno. Tworzy akrylem, farbami olejnymi i akwarelą. Lubi malować portrety, widoki, kwiaty i zwierzęta.

 

8 marca, godz. 19:00
Filia nr 35, ul. T. Chałubińskiego 47
Moje malowanie
Wernisaż wystawy prac Anny Białowąs. Artystka maluje olejami i akrylem. W obrazach inspiruje się dziełami mistrzów i swoimi fotografiami, maluje też kwiaty oraz martwą naturę. Obecnie doskonali swoje umiejętności na warsztatach plastycznych organizowanych w Galerii Stańczyk.

 

13 marca, godz. 17:00
Filia nr 7, al. Pokoju 33
Krakowianka i krakowianin
Spotkanie skierowane do dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Uczestnicy wysłuchają fragmentów książek o dawnej stolicy Polski oraz jej mieszkankach i mieszkańcach, a następnie wezmą udział w zabawach edukacyjnych związanych z Krakowem.

 

13 marca, godz. 17:00
Profil facebookowy „Klub Dziennikarzy Pod Gruszką przy Bibliotece Kraków”
Peron Literacki Biblioteki Kraków
Warsztaty on-line dla młodych twórców i twórczyń – pisarek, pisarzy, poetek i poetów. Kolejny odcinek warsztatowych zmagań poprowadzi znana krakowska poetka, nauczycielka, animatorka kultury Marzena Dąbrowa-Szatko. Omówione zostaną teksty, które uczestnicy i uczestniczki warsztatów, przesłali w styczniu. Marzena Dąbrowa-Szatko od wielu lat uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa jako autorka projektów promujących poezję współczesnych twórców. Spotkanie poprowadzi Jadwiga Malina.

 

14 marca, godz. 18:00
Klub Dziennikarzy Pod Gruszka, ul. Szczepańska 1
Łakome – Spotkanie z Małgorzatą Lebdą
Spotkanie z Małgorzatą Lebdą na temat książki Łakome. Małgorzata Lebda dorastała w beskidzkiej wsi, jest autorką sześciu książek poetyckich, w tym Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), Mer de Glace (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022) oraz debiutanckiej powieści Łakome. Redaktorka, naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury, ultramaratonka, jurorka nagrody Krakowska Książka Miesiąca. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś.

 

16 marca, godz. 9:15–13:45
Biblioteka Główna Informatorium, ul. Powroźnicza 2
(Z)ręcznie
Cykliczne spotkanie dla osób zainteresowanych poznawaniem różnych technik prac ręcznych – dzierganiem na drutach, szydełkowaniem, frywolitką lub haftem. W luźnej i niezobowiązującej atmosferze wzajemnej współpracy uczestnicy o zróżnicowanym poziomie umiejętności wymieniają się doświadczeniem, demonstrują swoje prace, omawiają nowe włóczki i projekty.

 

19 marca, godz. 13:20
Filia nr 24, ul. Na Błonie 13 d
Światłość i mrok Małgorzaty Niezabitowskiej
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Uczestnicy omówią książkę Małgorzaty Niezabitowskiej pt. Światłość i mrok. Jest to historia wielkiej miłości, opowieść pełna dramatycznych zwrotów, w której splatają się losy wielu postaci o wyrazistych, mocnych charakterach. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Filii nr 24.

 

20 marca godz. 17:00
Filia nr 48, os. Bohaterów Września 26
Stulecie – Herbjørg Wassmo
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy omówią książkę norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo. Pozycja opowiada o trzech pokoleniach kobiet rodziny Wassmo, o ich trudach, pragnieniach i tęsknocie za innym życiem. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Filii nr 48.

 

20 marca godz. 17:03
Biblioteka Główna Informatorium, ul. Powroźnicza 2
Krakowskie silvae rerum – Ewa Danowska
Spotkanie autorskie z Ewą Danowską, która w swojej książce Krakowskie silvae rerum dokonuje subiektywnego wyboru i przybliża czytelnikom sylwetki lekarzy, artystów, społeczników, wielu innych postaci, ściśle związanych z Krakowem, a często kojarzonych tylko z nazwami krakowskich ulic czy skwerów.

 

21 marca, godz. 18:00
Klub Dziennikarzy Pod Gruszką", ul. Szczepańska 1
Od Adriatyku do Bałtyku
Biesiada poetycka z udziałem poetek: Joanny Babiarz, Marzeny Dąbrowy-Szatko, Agaty Hrycyk, Adriany Jarosz, Beaty Kępińskiej, Małgorzaty Pfisterer, Halszki Podgórskiej-Dutki, Jolanty Stelmasiak i poetów: Leszka Cadeta, Roberta Marcinkowskiego, Janusza Szota, którzy zaprezentują wiersze zawarte w tomie esejów Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty Poetyckie światy. Między Adriatykiem a Bałtykiem oraz utwory jeszcze nieopublikowane. Wystąpią również śpiewający i grający poeci – zespół Dookoła z Nowego Sącza, który tworzą Joanna Babiarz z Januszem Szotem i krakowski bard Robert Marcinkowski. Biesiadę poetycką poprowadzi Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, która przybliży twórczość występujących. Dla osób, które przybędą na biesiadę ze swoim autorskim wierszem przewidziano literacką niespodziankę.

 

28 marca, godz. 18:00
Filia 21, Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59
Wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca – spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk
Wręczenie nagrody Krakowska Książka Miesiąca połączone ze spotkaniem z Katarzyną Kobylarczyk – autorką książki Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci. Pisarka opisuje jeden z najbardziej wstrząsających rozdziałów w najnowszej historii Hiszpanii, który nadal jest pełen pytań bez odpowiedzi.

Wystawy:

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Malarstwo i rysunek Marty Bogusz
Artystka z wykształcenia jest architektką i konserwatorką, a z zamiłowania malarką, poetką, fotografką. Maluje ludzi i ich marzenia, a także świat przyrody, zabytki oraz ludzi z nimi związanych. Marta Bogusz obecnie należy do grupy malarskiej Grupa Krakowska z Willi Decjusza. Na wystawie będzie można oglądać jej prace wykonane w 2023 roku.

 

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 1, ul. J. Dietla 80/82
Saga kobiet Krakowskich
Wystawa książek poświęconych znanym krakowiankom ze szczególnym uwzględnieniem cyklu „Krakowski Szlak Kobiet”. Zaprezentowane zostaną biogramy i zdjęcia najpopularniejszych kobiet. Co tydzień przedstawiane będą inne sylwetki. Prezentowana będzie też literatura związana z zajęciem lub zawodem tych krakowianek.

 

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 25, ul. J. Fałata 2
Krajobrazy tatrzańskie
Wystawa prac Marty Bogusz – malarki, poetki i fotografki, która maluje przyrodę, ludzi i ich marzenia. Obecnie należy do grupy malarskiej Grupa Krakowska z Willi Decjusza.

 

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 21, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59
Wiosna jest kobietą
Prezentacja obrazów artystów z Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich w Krakowie, którzy w swoich pracach zaprezentowali kobiety.

 

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 21, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59
Kolory w portretach i widoczkach – wystawa prac Ewy Cynkar-Misiołek
Ewa Cynkar-Misiołek jest malarką z przypadku. W 2015 roku rozpoczęła przygodę z malowaniem, mieszaniem farb i nakładaniem na płótno. Tworzy akrylem, farbami olejnymi i akwarelą. Lubi malować portrety, widoki, kwiaty i zwierzęta.

 

1–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia 21, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59
Czerwona sukienka – prezentacja obrazu Joanny Tokarczyk
Prezentacja obrazu Joanny Tokarczyk – malarki i graficzki, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo, a następnie obroniła dyplom na Wydziale Grafiki i Komunikacji Multimedialnej.

 

8–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 35, ul. T. Chałubińskiego 47
Moje malowanie
Wystawa prac Anny Białowąs. Artystka maluje olejami i akrylem. W obrazach inspiruje się dziełami mistrzów i swoimi fotografiami, maluje też kwiaty oraz martwą naturę. Obecnie doskonali swoje umiejętności na warsztatach plastycznych organizowanych w Galerii Stańczyk.

 

8–29 marca, w godzinach otwarcia biblioteki
Filia nr 40, ul. Łużycka 55
Ukryte w grymasie oczu moich
Wystawa malarstwa Edyty Jaros. Autorka od kilku lat oddaje się pasji, najchętniej maluje portrety i pejzaże. Stosuje technikę akrylową, pastel i ołówek. Dzięki malarstwu odnajduje swoje miejsce na ziemi.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.